Strona główna » Artykuły » Kontrola dostępu – jak często zmieniać kody
Jedną z większych możliwości oferowanych przez urządzenia i systemy kontroli dostępu, jest możliwość zmiany kodu autoryzacyjnego. Kod ten służy pracownikom do wchodzenia do budynku – do jednej, kilku lub wszystkich stref. Duże zasoby konfiguracji, jakie oferują urządzenia kontroli dostępu, pozwalają ustawić nawet kilkaset kodów dla różnych osób. Jak często należy jednak kody zmieniać? Są dwa zdania na ten temat. Warto opowiedzieć się po stronie jednego z nich, zanim zdecydują się Państwo na montaż kontroli dostępu.
Nieregularna zmiana kodów – w ten sposób można uniknąć ryzyka, że kod dostanie się w niepowołane ręce. Im dłużej nie zmieniamy kodów, tym większe szanse, że pozna go większa liczba osób. To niestety może prowadzić do tego, że montaż kontroli dostępu stał się inwestycją, która nie spełnia swojego zadania, bo kod posiada każdy, nawet nieuprawiony użytkownik budynku.
Regularna zmiana kodów – w tym przypadku kody są zmieniane często. Użytkownikom trudniej jest przekazać dalej. Maleje tym samym ryzyko, że kod dostanie się do niepowołanych osób. Jest jednak pewna wada tego rozwiązania. Często zmieniane kody dostępu są trudno zapamiętywane. Z tego powodu, bardzo duża liczba osób zapisuje je na kartce. To z kolei znacznie ułatwia zagubienie kodów. Jak widać, metoda ta nie jest na tyle bezpieczna, by w pełni jej ufać. Dlatego też powinno się stosować dwustopniową kontrolę dostępu – przynajmniej do bardziej chronionych stref. Może to być połączenie kodu pin np. z odciskiem palca lub skanowaniem tęczówki oka.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą: http://i-plus.pl